Zacznijmy od początku

Na wstępie chciałabym wprowadzić trochę teoretycznych podstaw, tak żeby było od czego zacząć.
Meme według słownika oznacza pomysł, idee, zachowanie albo styl, który rozprzestrzenia się od jednej osoby do drugiej w ramach jakiejś kultury.
Memy są globalnym fenomenem, który rozwija się przez naturalną selekcje w sposób podobny do ewolucji biologicznej.
Memy są różnorodne, przekształcają się/ mutują, konkurują ze sobą i dziedziczą, wszystko to wpływa na rozprzestrzenianie się mema i jego sukces. Niektóre memy mogą wyginąć kiedy inne przetrwają, rozprzestrzenią się, mutują.

Istnieje dziedzina nauki nazywająca się „memetics”, która powstała w latach 90 XX wieku. Zajmuje się ona badaniem memów pod kątem modelu rewolucji.
Wyraz meme jest srótem od mimeme, wywodzi się on ze starożytnej greki i oznacza „naśladować”, „rzecz naśladowana” oraz „mima”(tego od pantominy). Pojęcie zostało po raz pierwszy użyte w książce brytyjskiego biologa ewolucyjnego Richarda Dawkinsa pt. „The Selfish Gene”. Wyjaśniał on fenomen rozprzestrzeniania się idei i zjawisk kulturowych. W książce podaje on przykłady memów, którymi są: melodie, powiedzenia, moda oraz sposoby tworzenia łuku.
źródło

Jak wynika z powyższego tekstu memy to wcale nie takie błahe i nieistotne zjawisko. Jest to odzwierciedlenie naszego społeczeństwa, głównie młodzieży. Memy przypominają geny, dotykają je podobne procesy. Są jak małe (chociaz czasem też większe) żyjątka internetu.
Mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś w miarę ciekawego. Następnym razem będzie mniej tekstu więcej zdjęć. Obiecuje!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Meme. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *